Ob mednarodnem dnevu spomina na holokavst (27. januarja) se spominjamo žrtev enega najhujših zločinov v človeški zgodovini, med drugim tudi trpljenja številnih otrok, ki so povsem nedolžni umrli v 2. svetovni vojni.

V naši šoli smo ob tem gostili literarni del razstave Zvezdna proga, ki so jo pripravile Mariborska knjižnica, Prva gimnazija Maribor in Sinagoga Maribor. Rdeča nit razstave je prepletanje književnosti in zgodovine, v njej lahko z branjem odlomkov različnih literarnih del spoznamo vso grozo holokavsta, ki so jo med drugim doživljali tudi Slovenci.

V eno izmed najzloglasnejših taborišč – v taborišče Auschwitz – kamor so Nemci zapirali ljudi vseh ras, narodnosti in veroizpovedi, predvsem pa Jude, je bilo odpeljanih tudi okoli 2300 ljudi iz Slovenije. Za okoli 1300 izmed njih je Auschwitz kraj smrti, kar pomeni, da je v tem kraju eno največjih pokopališč slovenskih žrtev druge svetovne vojne. Nekaj teh pretresljivih usod slovenskih taboriščnikov in taboriščnic je predstavljenih tudi na razstavi – z ohranjanjem spomina na njihovo nečloveško trpljenje lahko preprečimo, da bi se takšna tragedija še kdaj ponovila.

Učenka Tija Robas je ob tem zapisala: “Tudi v 9. razredu smo za domače branje prejeli temo holokavst ter si izbrali eno izmed možnih knjig o njem. Sama sem izbrala knjigo Dnevnik Anne Frank, ki me je čisto pretresla. Mislim, da se mladi sploh ne zavedamo, kako so ljudje v 2. svetovni vojni trpeli. Najbolj grozljivo se mi zdi to, da se je vojna končala, vendar je ogromno ljudi izgubilo ljubljene osebe. Nekateri so ostali čisto sami, nikogar več niso imeli. Nemci so zagrešili smrti mnogih nedolžnih ljudi – seveda se nekateri od njih sploh niso zavedali, da ubijajo nedolžne ljudi. Te ogromne črne packe se ne bo dalo nikoli očistiti in se je tudi ne sme, iz spoštovanja do tistih, ki so v vojni hudo trpeli ter umrli.

Pričujočo razstavo so si ogledali učenci od 3. – 9. razreda. Šest devetošolcev (Anej Armič, Jakob Biber, Maj Duraković, Jon Kovačič, Jakob Slak in Tobija Šubic) je s svojo suvereno predstavitvijo uspešno popeljalo po razstavi svoje sovrstnike, pa tudi zaposleni smo se jim pridružili. Vsem šestim učencem kot tudi učitelju zgodovine, g. Igorju Velerju, ter pobudnici postavitve razstave, go. Katarini Grabnar, iskrena hvala za trud in čas, ki so ga vložili v uspešno izvedbo celotnega projekta.  

                                                                         

(Skupno 220 obiskov, današnjih obiskov 1)